dokument nieobowiązujący
PROCEDURA PRZYPROWADZANIA I ODBIERANIA DZIECKA
Z NIEPUBLICZNEGO PRZEDSZKOLA SIÓSTR SALEZJANEK WE WSCHOWIE
I. PRZYPROWADZANIE DZIECKA DO PRZEDSZKOLA
1. Dziecko jest przyprowadzane do przedszkola przez rodziców/ opiekunów prawnych lub inne osoby dorosłe.
2. Osoba przyprowadzająca dziecko do przedszkola zobowiązana jest rozebrać je w szatni
i osobiście przekazać nauczycielce grupy, do której dziecko uczęszcza, nauczycielce dyżurującej lub woźnej oddziałowej. Nauczyciele nie ponoszą odpowiedzialności za życie, zdrowie i bezpieczeństwo dziecka pozostawionego przez rodziców/ prawnych opiekunów przed furtką, wejściem do przedszkola, w szatni, przed zamkniętymi drzwiami wejściowymi, na placu zabaw lub posesji przedszkolnej.
3. W godzinach od 6.30 do 7.30 dziecko przyprowadzane jest do sali zbiorczej. O godz. 7.30 dzieci rozchodzą się do swoich sal pod opieką nauczycieli. Od tej godziny należy przyprowadzić dziecko do sali danej grupy lub powiadomić domofonem nauczyciela o pójściu dziecka do sali (w tym momencie dziecko jest odbierane przez woźną oddziałową lub nauczyciela).
4. Dziecko powinno być przyprowadzone do przedszkola najpóźniej do godziny 8.30 i odebrane nie wcześniej niż o godzinie 14.00.
5. Potrzebę późniejszego przyprowadzenia dziecka do przedszkola należy zgłosić nauczycielowi grupy najpóźniej w tym samym dniu do godz. 8.00.
6. Osoby przyprowadzające dziecko zobowiązane są zwrócić uwagę na przynoszone przez dziecko zabawki i przedmioty – czy są one bezpieczne i nie stwarzają zagrożenia.
7. Ze względów sanitarnych i zachowania bezpieczeństwa zabrania się wchodzenia na klatkę schodową i do sal w obuwiu zewnętrznym. W razie konieczności wejścia na salę, osoba przyprowadzająca dziecko ma obowiązek założyć ochraniacze na obuwie.
8. Dziecka chorego lub podejrzanego o chorobę nie należy przyprowadzać do przedszkola. Nauczyciel ma prawo poprosić rodzica/ prawnego opiekuna o dostarczenie zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do uczęszczania dziecka do przedszkola.
9. Rodzice/ prawni opiekunowie mają obowiązek zgłaszania wszelkich poważnych dolegliwości zdrowotnych dziecka i udzielania wyczerpujących informacji na ten temat. Alergie pokarmowe, wziewne należy zgłaszać wyłącznie pisemnie, dołączając zaświadczenie lekarskie.
10. Po każdej nieobecności dziecka spowodowanej chorobą zakaźną rodzice/ prawni opiekunowie są zobowiązani do przedłożenia wychowawcy grupy zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego zakończenie leczenia.
II. ODBIERANIE DZIECKA Z PRZEDSZKOLA
1. Dziecko powinno być odbierane z przedszkola osobiście przez rodziców/ prawnych opiekunów lub inne osoby dorosłe pisemnie upoważnione przez rodziców/ prawnych opiekunów. W wyjątkowych sytuacjach dziecko może być odebrane przez osobę, która ukończyła 16 lat i ma pisemne upoważnienie od rodzica/ prawnego opiekuna.
2. Rodzice/ opiekunowie prawni ponoszą odpowiedzialność prawną za bezpieczeństwo dziecka odebranego z przedszkola przez upoważnioną przez nich osobę.
3. Upoważnienie może być w każdej chwili zmienione lub odwołane.
4. Upoważnienie powinno być złożone w pierwszym tygodniu uczęszczania dziecka do przedszkola.
5. Żadna telefoniczna prośba rodzica/ prawnego opiekuna bez pisemnego upoważnienia do wydania dziecka nie będzie uwzględniania.
6. Jeśli dziecko będzie się opierało, płakało lub z innych przyczyn nie będzie chciało wyjść z przedszkola z osobą upoważnioną do odbioru, pozostanie ono nadal pod opieką nauczyciela, a dyrektor lub (w przypadku jego nieobecności) nauczyciel niezwłocznie skontaktuje się telefonicznie z rodzicami/ prawnymi opiekunami w celu ustalenia dalszego postępowania.
7. Odbiór dziecka z sali należy zgłosić nauczycielowi danej grupy domofonem przedstawiając się.
8. Odbiór dziecka z placu zabaw powinien być zgłoszony nauczycielowi grupy lub nauczycielce dyżurującej.
9. Nadzór nad osobami odbierającymi dziecko sprawuje nauczyciel, woźna oddziałowa, jak również portier.
10. W przypadku braku możliwości odbioru dziecka z przedszkola w godzinach pracy przedszkola (sytuacje losowe) rodzice lub prawni opiekunowie zobowiązani są do poinformowania o zaistniałej sytuacji oraz do uzgodnienia innego sposobu odbioru dziecka.
11. W przypadku nieodebrania dziecka w godzinach pracy przedszkola, dyrektor placówki może, po konsultacji z najbliższą jednostką policji, podjąć decyzję o dalszych krokach.
12. Po rozeznaniu przez policję sytuacji domowej dziecka, dyrektor podejmuje decyzję o odprowadzeniu dziecka do domu osób spokrewnionych.
13. W innym przypadku wspólnie z policją podejmuje decyzję dotyczącą dalszego postępowania w danej sytuacji (np. zabrania dziecka do pogotowia opiekuńczego).
14. W przypadku, gdy stan osoby zamierzającej odebrać dziecko z przedszkola wskazuje na spożycie alkoholu lub osoba ta przejawia agresywne zachowanie i nie jest w stanie zapewnić dziecku bezpieczeństwa, nauczyciel odmawia wydania dziecka.
15. Nauczyciel powiadamia niezwłocznie o zaistniałej sytuacji drugiego rodzica lub inną osobę upoważnioną do odbioru dziecka.
16. Nauczyciel powiadamia o zdarzeniu dyrektora, który podejmuje ewentualne decyzje o powiadomieniu policji lub podejmuje inne działania.
17. Z przebiegu zaistniałej sytuacji nauczyciel sporządza protokół zdarzenia, podpisany przez świadków, który zostaje włączony do dokumentacji przedszkolnej.
18. Po zdarzeniu dyrektor przedszkola przeprowadza rozmowę z rodzicami w celu
wyjaśnienia zaistniałej sytuacji oraz zobowiązuje ich do przestrzegania zasad odbierania dziecka z przedszkola.
19. Jeżeli powtarzają się przypadki, w których rodzic/ opiekun prawny odbierający dziecko z przedszkola znajduje się pod wpływem alkoholu lub narkotyków, to wychowawca jest uprawniony do rozpoznania sytuacji rodzinnej dziecka.
20. W przypadku, gdy sytuacja zgłaszania się po dziecko rodzica/ opiekuna prawnego w stanie
nietrzeźwości powtarza się, dyrektor powiadamia pisemnie policję oraz Wydział Rodzinny Sądu Rejonowego.
21. Jeśli do przedszkola zostanie dostarczone postanowienie sądu o sposobie sprawowania przez rodziców opieki nad dzieckiem, nauczyciel postępuje zgodnie z tym postanowieniem.
22. O każdej próbie odebrania dziecka przez rodzica/opiekuna nieuprawnionego do odbioru, nauczyciel powiadamia niezwłocznie dyrektora przedszkola i rodzica/opiekuna sprawującego opiekę nad dzieckiem.
23. Nauczyciel wydaje dziecko każdemu z rodziców, jeśli mają oni zachowane prawa rodzicielskie, o ile postanowienie sądu nie stanowi inaczej.
24. W sytuacji kryzysowej, np. kłótnie rodziców, wyrywanie sobie dziecka, itp. nauczyciel powiadamia niezwłocznie dyrektora przedszkola.
25. Nauczyciel przy wsparciu dyrektora przedszkola podejmuje próbę załagodzenia sytuacji. Jeśli nie przyniesie to pozytywnego rezultatu, dyrektor wzywa policję.
26. Po zdarzeniu dyrektor przedszkola przeprowadza rozmowę z rodzicami w celu wyjaśnienia zaistniałej sytuacji oraz zobowiązuje ich do przestrzegania zasad odbierania dziecka z przedszkola.
III. POSTANOWIENIA KOŃCOWE
1. Procedura obowiązuje wszystkich pracowników przedszkola, rodziców oraz prawnych opiekunów dzieci uczęszczających do przedszkola, a także wszystkie osoby upoważnione przez nich do odbioru dziecka.
2. Procedura wchodzi w życie z dniem podpisania.
Wschowa, dn. 29.08.2024 r.
Załączniki
- 22.45 KB
Utworzono: 03.12.2024 0
rejestr zmian